Loading...

Hanna Nita Scherler ile Aylık Vaka Buluşmaları

Gestalt Terapinin Öncü ismi Hanna Nita Scherler ile geçmişte düzenlediğimiz Vaka Buluşmalarından aldığımız geri bildirimlerle yeni çalışmaları başlatıyoruz.

Aylık Vaka Buluşmaları ile Nita hocamız her ay farklı bir vakayı analiz edip sizlerle paylaşacak.

Aylık Vaka Buluşmaları

8 Şubat Pazartesi 20:00-21:30 (Tamamlandı)
8 Mart Pazartesi 20:00-21:30 (Tamamlandı)
5 Nisan Pazartesi 20:00-21:30

3 Mayıs Pazartesi 20:00-21:30

Katılım Ücreti: Normal 150 TL, Öğrenci 115 TL

Aşağıdaki formu doldurarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

5 Nisan Pazartesi Vaka Buluşması Detayları

Konu: Gestalt Bakış Açısından Rüya Çalışması

Alt Başlık: Rüyada görülen her eleman bitmemiş meselenin haykırışıdır

Gestalt bakış açısından, rüyada görülen her eleman varoluş gerginliklerinin yadsınan tarafının temsilidir. Rüya, yorumlanarak değil, elemanların barındırdığı iç görünün keşfi doğrultusunda çalışılarak anlam kazanır. Bu çalışmada, rüyada görülen elemanlarla nasıl çalışılacağı Gestalt bakış açısından ele alınacak ve örnekler nezdinde tartışılacaktır.

Kazanımlar:

Gestalt bakış açısından rüya nedir? Neyi temsil eder?

Rüya ile çalışmak için insan kendisini nasıl konumlandırmalı?

Rüyada görülen elemanlarla çalışmanın basamakları nelerdir?

Rüya çalışmasında direncin yeri nedir? Nasıl çalışılır?

Rüya çalışmasında fenomenolojik metodun yeri nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Diğer rüya çalışma metotları ile benzerlik-farklılıklar nelerdir?

Hanna Nita Scherler kimdir?

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler birey ve çiftlere danışmanlık yapan, meslektaşlarına süpervizyon veren ve farklı zeminlerden kişilerin oluşturduğu gruplara kişisel gelişim hizmetleri sunan serbest çalışan bir klinik psikologdur. Hasan Kalyoncu Üniversitesinde öğretim üyesidir.

Boğaziçi Üniversitesinde, İş İdaresi-Pazarlama dalından mezun olduktan sonra, aynı üniversitede Sosyal Psikoloji ve Klinik Psikoloji dallarında Yüksek Lisans programlarını tamamlamış ve ABD Santa Barbara’da Fielding Graduate Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji dalında doktora derecesi almıştır. Boğaziçi Üniversitesinde 4, Bilgi Üniversitesinde 18 yıl sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

ABD’de Cleveland Gestalt Enstitüsünde Gestalt eğitimi almış olan Scherler, Gestalt bakış açısını bir yaşam felsefesi olarak sunduğu kişisel gelişim programları geliştirmiş ve 30 yılda, farklı yaş ve mesleklerden oluşan, 1000 den fazla kişiyi bu yaklaşım ile tanıştırmıştır.

Evrensel bilinç kavramına ilgi duymakta ve bu konuyu sunmakta olduğu kişisel gelişim programları ile ilişkilendirmektedir.

Avrupa Gestalt Terapi Derneği (EAGT) kayıtlı Gestalt terapisti olan Scherler, aynı zamanda, Avrupa Psikologlar Dernekleri Federasyonu (EFPA) tarafından verilen “Psikoterapi Uzmanlığı olan Avrupa Psikoloğu” unvanını taşımaktadır ve Türkiye’de bu unvanın edinilmesi sürecini yönetmek üzere kurulmuş olan Ulusal Değerlendirme Komitesi üyesidir.

ÖN BAŞVURU FORMU