Loading...

Hanna Nita Scherler ile Aylık Vaka Buluşmaları

Gestalt Terapinin Öncü ismi Hanna Nita Scherler ile geçmişte düzenlediğimiz Vaka Buluşmalarından aldığımız geri bildirimlerle yeni çalışma başlatıyoruz. Aylık Vaka Buluşmaları ile Nita hocamız her ay farklı bir vakayı analiz edip sizlerle paylaşacak.

Aylık Vaka Buluşmaları

12 Ekim Pazartesi 20:00-21:30
30 Kasım Pazartesi 20:00-21:30
28 Aralık Pazartesi 20:00-21:30

Katılım Ücreti: Normal 150 TL, Öğrenci %25 indirimli. (112,5TL)

Aşağıdaki formu doldurarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

12 EKİM VAKA BULUŞMASI

Konu: “Mutsuzum ve bu ilişkide kalmayı sürdürüyorum”

Alt Başlık: İlişkiye bağımlılık ile öz saygı, öz güven ve kendine sadakat arasındaki ilişkinin genel olarak psikoterapide, özellikle Gestalt yaklaşımında çalışılması.

Bu çalışmada insanın mutsuz olduğunu düşündüğü ilişkiyi bırakamama, bu doğrultudaki girişimlerin istikrarlı bir biçimde sonuçsuz kalması ve kişinin öz saygı ve güven kaybı yaşaması durumunda terapötik müdahalenin nasıl yapılandırılacağı örneklerle ele alınacak ve tartışılacaktır.

Kazanımlar:

İlişkiye bağımlılık nedir? Göstergeleri nelerdir?

Kendine sadakat nedir? Göstergeleri nelerdir?

İlişkiye bağımlılık durumunda, genel anlamda, psikoterapi neyi amaçlar?

İlişkiye bağımlılık durumuna müdahale açısından farklı terapötik yaklaşımlar nasıl amaç açısından örtüşüp yöntem açısından farklılaşırlar?

İlişkiye bağımlılık konusu çalışılırken psikoterapi sürecinin erken sonlanmasına veya ara verilmesine sebep olan faktörler nelerdir?

Hanna Nita Scherler kimdir?
Doç. Dr. Hanna Nita Scherler, birey ve çiftlerle danışmanlık, meslektaşlarına eğitim ve süpervizyon ve farklı zeminlerden kişilerin oluşturduğu gruplara kişisel gelişim eğitimi sunan, serbest çalışan bir klinik psikologdur. Aynı zamanda, Bilgi Üniversitesinde sözleşmeli olarak ders vermektedir. 1997 yılından beri Gestalt Institute of Cleveland’ın İsrail’de yılda iki kez düzenlediği eğitim programında Gestalt öğretmektedir. 2005 yılında Gestalt Institute of Cleveland’ın eğitmen kadrosuna geçmiş olan Scherler, İstanbul’da da bir Gestalt topluluğu oluşturarak, Gestalt temel kavramları ve metodolojisini bir yaşam biçimi olarak öğretmeye devam etmektedir.
Scherler 1999 yılından beri çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmetleri vermektedir. Bu alandaki çalışmaları performans, geçiş ve dönüşüm alanlarında koçluk ve fasilitasyonu içermektedir.
Hanna Scherler’in Boğaziçi Üniversitesinden İş İdaresi-Pazarlama dalında BS derecesi, Sosyal Psikoloji dalında MA derecesi, Klinik Psikoloji dalında da MA derecesi vardır. Scherler bir çocuk ve aile danışmanlık merkezinde yarı-zamanlı çalıştıktan ve iki yıl bir devlet hastanesinde gönüllü hizmet verdikten sonra ABD Santa Barbara’daki Fielding Graduate Üniversitesinde Klinik Psikoloji dalında doktora derecesini almıştır. ABD’deki çalışmaları esnasında Gestalt Institute of Cleveland’da Gestalt temel eğitimini tamamlamıştır. Lisansüstü çalışmalarını tamamladıktan sonra 1994񮖞 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde yardımcı öğretim görevlisi olarak çalışan Scherler, 1994 yılından beri gerek meslektaşlarına gerekse konuya ilgi duyan meslek dışı gruplara çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlarda alanıyla ilgili konferanslar vermektedir. Uzmanlık alanını süreç müdahalesi olarak tanımlayan Scherler, klinik psikolog, koç ve fasilitatör olarak işlevini “değişim katalizörü” olarak açıklamaktadır. Süreçlere, mevcut verilerin tümünü değerlendirerek, farkındalık arttırmak ve tekrarlanan kalıpları kırmak amacı ile, yaşantısal boyutta müdahale etmektedir.
Çeşitlilik içeren bir sosyo-kültürel ortamda yetişmiş olan Scherler, kariyeri boyunca farklı kültürlerle, farklı etnik ve dini gruplara mensup bireylerle temas etmesi sayesinde esnek bir gerçeklik yaklaşımı ve çok kültürlülük yetkinliğini geliştirme fırsatı bulmuştur. Bunun yanı sıra, akademik çalışmalarının iş idaresi, sosyal psikoloji ve klinik psikoloji gibi farklı alanlardan oluşan özel bileşimi sayesinde, algıladıklarını yaratıcı ve yapıcı bir biçimde yorumlayıp uygulama becerisi geliştirmiştir.

 

Aşağıdaki linke tıklayarak ödemenizi yapabilir ve kayıt olabilirsiniz.

HEMEN KAYDOL