Loading...

Pozitif Aile Terapisi Eğitimi – Rukiye Hayran

POZİTİF AİLE TERAPİSİ EĞİTİM PROGRAMI

Pozitif Aile Terapisi:
Pozitif Aile Terapisi: Aile terapisinde araçlar, aile terapisinde terapistin rolü.

Prof Dr. Nossrat Pesesckian tarafından geliştirlen Pozitif Aile Terapisinin (PAT) 6 temel görüşü vardır.
1. Kendi kendine yardım: PAT gerçek ve varolan anlamını taşıyan “positum” kelimesinden gelir. Bir aile içindeki gerçek ve varolan tek şey hastalıklar ve çatışmalar değildir. Aile çatışmalarla başetme kapasitesini de içinde barındırır. PAT yaklaşımında kişi hasta rolünü bir kenera bırakıp, kendisi ve çevresi için terapist olur.

2. Evrensel karakter:PAT hastalık durumunu bireyin basit bir özelliği olarak ele almaz. Hastalık, aynı zamanda kişinin aile ve toplum ilişkilerindeki niteliğin bir yansımasıdır. PAT tüm rahatsızlıklara temel bir bakış açısı sunar.

3. Kültürlerarası yaklaşım: Kültürlerarası düşünce PAT için ana prensiptir. Bu yaklaşım kişiyi hem birey hem de toplumun üyesi olarak değerlendirir. Her insan büyüdüğü kültürel bütün içinde yer alır. Ama aynı zamanda yetiştiriliş biçiminin sonucu olarak kişisel alanına sahiptir. Bu durum kişinin hemcinsleriyle arasında sosyo-kültürel sorunlara yol açabilir.

4. İçeriğe bakış: PAT “İnsanın ortak yönleri ve ayrıldıkları noktalar nelerdir?” sorusuna cevap vermeye çalışır. Bu yanıtı verebilmek için terapi çatışma içeriklerinin dökümünü oluşturur. Bu çatışmalar bireyin kendi içinde de toplum ve ailesiyle olduğu kadar kuvvetlidir. Çatışma içerikleri Pat için kullanılan tedavi edici araçların temelini oluşturur.

5. Metateorik yaklaşım: PAT içerikten yola çıktığı için çeşitli metod ve yaklaşımların birbirini tamamlayarak kullanılabileceği farklı bir kavram sunar. 6. Aile bağlarının göreceliği: Pat tedavi edici düşüncenin özel bir formudur. Aile merkez alındığı halde terapi kendini salt aile ile sınırlamaz. Daha çok aile fertlerini birey olarak değerlendirir ve sosyal faktörleri de tedaviye katar. PAT yaklaşımının çerçevesini ve içeriğini yukarıda belirtilen boyutlar belirler.

Pozitif Psikoterapi

Pozitif Psikoterapi insancıl, psikodinamik ve davranışçı terapinin sentezi olup çatışmaların, sorunların pozitif yönlerine ağırlık veren kültürlerarası bir yaklaşımdır. Pozitif Psikoterapi orijinal bir yaklaşıma sahiptir: Hem terapist, hem de hasta tarafından kolaylıkla anlaşılabilmesi için günlük yaşamda kullanılan ifadelerden oluşan temel kavramları, söyleyişleri, hikayeleri kullanmaktadır. Hikayeler, atasözleri ve farklı kültürlerin olaylarla nasıl başa çıktığı örnekleri yoluyla ifade edilen bilgelikler terapist ve hasta arasında aracı olarak kullanılır; çatışma çözümlemede fanteziyi kullanmaya cesaretlendirmede ve gelecek durumlar için hatırlatıcı yardım olarak kullanılır. Bu temel kavramlar, terapötik süreç için bir çerçeve sağlamaktadır ve farklı psikoterapötik modeller arasında iletişimi sağlayacak şekilde kullanılmaktadır.

Hedef Kitle:
Lisans mezunu olan ve kendi yetenek ve çatışmalarının farkına varıp geliştirmek isteyen herkes programa katılabilir. Henüz lisans seviyesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler de programdan faydalanabilir. Bunlarla sınırla kalmamakla beraber özellikle Tıp, Psikoloji, İdari Bilimler, İnsan Kaynakları alanlarında ve/veya Psikolojik Danışman, Sosyal Çalışmacı, Yüksek Hemşire, Sağlık Yöneticisi olarak çalışanlar da eğitimden elde edecekleri kazanımları iş hayatlarında uygulayabilecektir.

Amaç ve Sertifikasyon:
Bu eğitimin amacı Pozitif Psikoterapinin ve Pozitif Aile Terapisinin temel kavram ve tekniklerini vermektedir. Temel Eğitim Programı toplam 200 saatten oluşmaktadır. Bu eğitim Temel Eğitim Programının ilk aşaması olarak kabul edilecektir. Bu eğitimi alan kişiler 30 saatlik eğitimi tamamlayarak akreditasyona dahil olacaklardır. Eğitimi tamamlayanlar 30 saatlik eğitim sertifikası alacaklardır. 200 saatlik Temel Eğitim Programını tamamlayan katılımcılar World Association of Positive Psychotherapy (WAPP) onaylı Basic Consultant of Positive Psychoterapy sertifikası alabilecektir.

Eğitim Süresi ve Ücreti:
Eğitim toplam 30 saatten oluşmaktadır. Toplam 4 oturum olarak planlanmıştır.

Eğitim ücreti ise 2000 lira + KDV’dir. (Fatura istemeyenler 3 taksit ile ödeme yapabilirler. İlk taksit 700 diğer iki taksit 650+650 olarak ödenebilir. Fatura talep edenler toplamda 2360 lira ödeyecektir.)

Eğitim Tarihleri:
1.Oturum: 22 Mayıs Cumartesi (10.00-18.00)
2. Oturum: 23 Mayıs Pazar (10.00-18.00)
3. Oturum: 19 Haziran Cumartesi (10.00-18.00)
4. Oturum: 20 Haziran Pazar (10.00-18.00)

Başvuru:
Eğitime aşağıdaki linkten ön başvuru yapabilirsiniz. Ön başvuru formunu doldurduktan sonra mail adresinize ödeme bilgileri gelecektir. Ödemeyi yaptığınızda kesin kayıt listesine ekleneceksiniz.

ÖN BAŞVURU FORMU

 


Rukiye Hayran Kimdir?

Merhaba ben Uzman Doktor Rukiye Hayran,

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldum.

İki yıllık mecburi hizmetimi Kocaeli merkez santral sağlık ocağında pratisyen hekim olarak tamamladım.

1986 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında Psikiyatri ihtisasıma başladım. 1992 Şubat ta ihtisasımı tamamladım. Psikiyatri ihtisasım süresinde ve sonrasında bir yıl boyunca Çocuk Psikiyatrisi Birimi’nde çalıştım, ardından Manisa Ruh Sağlığı Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak görev aldım. Üç yıl uzmanlık yaptığım bu dönemde, haftada iki kez Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çocuk-Ergen Psikiyatri çalışmaya devam ettim.

Psikiyatri eğitimim sürecinde 6 yıl Psikodrama Grup Terapisi eğitimimi tamamladım.

Sonrasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psikiyatri Uzmanı olarak görev aldım. Şizofreni ve Bipolar hastaların bulunduğu yataklı servislerde ve ayaktan tedavi kıliniğinde uzman ve baş asistan olarak çalıştım. Psikiyatri asistanlarının eğitimi için eğitim toplantıları, çalışma grupları, seminerler, vaka sunumları hazırladım. Bir çok ulusal ve uluslar arası kongre ve toplantılara katıldım, bildiriler sundum. Aynı zamanda Evlilik ve Aile Terapileri Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olarak, 10.000 den fazla aile ve çiftin terapisini ve cinsel terapilerini yürüttüm. Bu süreçte dört yıl boyunca Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği’nde Aile Terapileri eğitim ve süpervizyon çalışmalarına katıldım. 10 yıla yakın bir süre de aynı derneğin yönetim kurulu üyesi olarak başkan yardımcılığını yaptım.

2000-2004 eğitim yılları arasında YÖK ve Sağlık Bakanlığı onayı ile Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Ruh Sağlığı dersleri vermek üzere konuk öğretim görevlisi olarak çalıştım. Bu sürede birçok öğrenci tezi ve araştırmalarına danışmanlık yaptım. Okan Ünversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları dersini verdim.

2004-2006 yılları arasında 2 yıllık bir süreçte 1884 vakfını katkıları her ay bir okulda Ergenlik ve Gençlik Çağı ve Psikolojik Sorunları konulu seminerler verdim, ailelerle work-shoplar yaptım.

Aile ve evlilik sorunları konusunda çeşitli gazetelerde dizi yazılarım ve röportjlarım bulunmaktadır. Yine ruh sağlığı konularında ve aile evlilik ilişkileri konusunda bir çok televizyon kanalında sayısız programlara danışmanlık yaptım, bir çok canlı yayına katıldım. TRT1, Kanal D, ATV, TV 8, Kanaltürk, Fox TV, 360 TV, Habertürk, Star TV bunlardan bazılarıdır.

Profesyonellere, ilaç firması temsilcilerine günlük yaşamın stresleri ve başa çıkma yolları ve Pozitif Psikoterapi; yaşamda denge konusunda seminerler verdim, work-shop lar yaptım.

Son olarak, Nisan 2006’da 22 yıllık çalışma hayatımın sonunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden emekli oldum.

Şimdi ise Işık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi olarak, Lisans ve Yüksek Lisans dersleri veriyorum. Bunun yanı sıra Psikiyatrist, Psikoterapist ve Uluslararası eğitici Psikoterapist olarak çalışıyorum.

Dünya Pozitif Psikoterapi Birliği Uluslararası Eğitici Psikoterapist (WAPP International Master Trainer), Uluslararası Transkültürel ve Pozitif Psikoterapi Merkezi İstanbul Merkez Başkanıyım. (International Academy for Positive and Crosscultural Psychotherapy)

Pozitif Psikoterapi alanında sertifikalı eğitimler ve seminerler vermekteyim. www.positum.org

Pozitif Psikoterapi 200 Saatlik Temel Eğitime Dair Özet Bilgi

Giriş ve Kavramlar

Pozitif Psikoterapi: tanımı, tarihçesi, organizasyon, etkinliği, eğitim modeli.
Pozitif Psikoterapinin üç temel ilkesi.
İnsanın pozitif kavramsallaştırılması ‘positum’ kavramı: çatışmalara reaksiyon kapasitesi olarak hastalık ve bozukluların pozitif fonksiyonu.
Kültürler arası yaklaşım: Çok kültürlü bir dünyada yaşamanın zorlukları ve yararları.
Pozititif Psikoterapide tedavi yaklaşımları (giriş) Denge Modeli, Model alma Modeli.
Temel ve Gerçek Yeteneklerimiz, Terapinin 5 aşaması ve kendi kendine yardım, hikaye, atasözü ve fıkraların terapide kullanımı.
Gerçek Çatışma: Çatışmaya tepki verebilme yeteneği.
Anahtar Çatışma: reaksiyon modunun regülatörü.
Denge Modeli: Yaşamın 4 boyutu.
Çatışma reaksiyonunun 4 alanı ve çözüm, savunma ve kompansasyon mekanizmaları.
Makrotravmalar ve 4 reaksiyon alanı üzerine etkileri.
Pozitif Psikoterapiye pratik ve kendi deneyimlerimiz üzerinden başlamak.

Pozitif Çatışma Çözümü

Önceki modülün kısaca gözden geçirilmesi. Kişisel yaşantımızda PP’nin kullanımının yansımaları.
Gelişim potansiyelleri olarak temel yetenekler.
Gerçek çatışma ve gerçek yetenekler. İkincil yetenekler.
Birincil yetenekler. Temel çatışma. Aile kültürü, kavramlar ve gelenekler. Kavramlar ve ilişkilerimiz üzerine kültürel değerlerin etkisi. Gelenekler ve yanlış anlamalar.
Mikrotravma kavramı ve çatışmanın içeriği. Farklılaşma Analiz Envanteri.
Geçmiş yaşantılar üzerinde dörtlü model boyutu.
Geçmiş yaşantılar üzerinde gerçek yeteneklerin gelişimi.
Psikodinamik hipotez olarak çatışmanın ve bozukluğun pozitif yorumlanması.
İlişkinin ve sorumluluğu 4 boyutu.
Çatışma çözümünün 5 aşaması.
Süpervizyon ve vaka çalışması.

Terapist-Danışan İlişkisi

Önceki modülün kısaca gözden geçirilmesi. Kişisel ve profesyonel yaşantınızda PP’nin kullanımının yansımaları.
Pozitif terapist-danışan ilişkisi.
Terapötik ilişkide kültürel değerlerin etkisi.
Pozitif Psikoterapide hikayelerin, atasözlerinin ve fıkraların kullanımı: fonksiyonlar, kaynaklar, yapı ve pratik uyarlamalar.
Tedavi ve konsultasyonun 5 aşaması: Gözlem, envanter alma, cesaretlendirme, sözelleştirme ve hedeflerin genişletilmesi.
Terapi seansında 5 aşamanın gösterilmesi.
Grup çalışması içinde deneyimleme.
Süpervizyon ve vaka çalışması.

Pozitif Psikoterapinin Uygulanması

Önceki modülün kısaca gözden geçirilmesi. Kişisel ve profesyonel yaşantınızda PP’nin kullanımının yansımaları.
Pozitif Psikoterapide tanının boyutları: Çatışma reaksiyonu ve çatışma kavramları.
PP de ilk görüşmenin 5 aşaması.
Terapi veya danışmanlığın 5 aşaması.
Seansın 5 aşaması.
Kendi kendine yardım ve eğitimde 5 aşama.
Pozitif Aile Terapisi: Aile terapisinde araçlar, aile terapisinde terapistin rolü.
Farklı profesyonel alanlarda pozitif psikoterapi, psikosomatik, tıp, psikiyatri, gruplar, çocuklar, ergenler, koçluk, eğitim, iş hayatı vb.
Süpervizyon ve vaka çalışması.

Pozitif Kavramsallaştırma
PP tüm insanların doğaları gereği iyi oldukları ve SEVME ve BİLME olmak üzere iki temel kapasiteye sahip oldukları görüşüne dayanır. Her insanın bu becerileri geliştirilebilir. Çatışmalar bu becerilerin geliştirilmesini engelleyen meydan okumalar, zorluklar olarak yorumlanır. Bu temel görüşten hareketle bir çok yenilikçi terapötik kavram ve teknik geliştirilmiştir.
İnsanın doğası gereği iyi olduğu ve birçok beceri ve büyük bir potansiyelle donatılmış olduğunun kabulü, kimi hastalıkların ve bozuklukların dahi bir çeşit yetenek olduğu ve pozitif bir biçimde yorumlanması anlayışını doğurur. Örneğin; depresyon, çatışmalara derin duygularla tepki verebilme yeteneği olarak değerlendirilebilir. PP, her insanın bir beden, akıl, duygu ve ruh bütünlüğü olduğuna inanır. Terapötik sürecin amacı, danışanın yeteneklerini geliştirmek ve yaşam dengesini bulmak konusunda ona yardımcı olmaktır.

Denge Modeli
İnsan yaşamı insan varlığının 4 boyutu içinde yapılandırılmıştır: Beden/Sağlık, İş/Başarı, Bağlantılar/İlişkiler ve Gelecek/Fanteziler. Çatışmalar çoğaldığında insanlar problemleri ile baş edebilmek için bu boyutlardan biri ile tepki vermeye yönelirler. Bazı bireyler bedensel belirtiler geliştirerek tepki verir. Bazıları kaçış yolunu çalışmakta bulur, bazıları ilişkiler kurma ya da bozmada, bazıları da maneviyat ve fantezilerde. Yaşam dengesi, hastanın zamanını ve enerjisini bu dört boyuta benlik saygısını koruyacak uygun bir biçimde paylaştırması anlamına gelmektedir. PP kişiye bunu yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgi donanımını ve cesareti sağlamayı hedefler.

Öyküler, Bilgece Sözler ve Kültürler Arası Örnekler
Hikâyeler, atasözleri, farklı kültürlerin olaylara nasıl tepki verdikleri ile ilgili örnekler çerçevesinde tanımlanan bilgece sözler, atasözleri ve deyimler çatışma çözümlemede fantezi kullanmayı teşvik eder, bazen de direnci ortadan kaldırır. Ayrıca gelecekteki durumlar için hatırlatıcı rol oynar ve hasta ile terapist arasında bir iletişim, modelleme aracı olarak kullanılır.
Terapistin kültürel davranış farklarini bilmesi hastasına yaklaşımda fayda sağlar. Örneğin doğu kültürüne mensup bir kişi evine geldiğinde aile bireyleri ve komşuları ile sohbet ederek kalabalık içinde dinlenirken; bir batılı yalnız ve sessiz bir ortamda rahatlamayı tercih edebilir. Bu bilgiye sahip olan bir terapist hastasına daha uygun terapi yöntemi önerebilir. Öyküler, anektodlar ve diğer kültürlerden örnekler kullanılarak hasta kendi iyileşme sürecinde daha aktif bir rol oynamaya teşvik edilir.

Beş Aşamalı Terapi
Yapılandırılmış beş aşamalı terapi yardımıyla hasta, semptomlarından çatışmanın çözümüne doğru yönelir. Kendi kendine yardım yoluyla kendisi, ailesi ve çevresi için bir terapist haline gelmeye cesaretlendirilir. Bu noktada her bir hastanın özgün ihtiyaçları için esnek bir yaklaşım oluşturmak amacıyla diğer yöntemlerin kavramlarına da başvurulmaktadır. Pozitif Psikoterapi’nin bu disiplinler arası yaklaşımı, farklı metotların birlikte çalışabileceği ve işbirliği kurabileceği bir çatı sunmaktadır. PP’nin yüksek oranda etkili olduğu yapılan çeşitli çalışmalarda gösterilmiş ve birçok uluslararası saygın dergide yayınlanmıştır.